Vznik metody EFT ve světě a v ČR

Metoda EFT ( Emotional Freedom Techniques) vznikla v 90.letech 20.stol. a její tvůrce je Gary Craig.

Jedná se o formu psychologické akupresury, která má základy v tradiční čínské medicíně a jejich principech týkajících se drah Meridiánů. 

V roce 2005 do ČR přinesla tuto metodu paní Z. Katayama, která sama byla žákem pana Craiga. V roce 2006 založila Institut energetické psychologie.

Paní Katayama, byla i mým učitelem a díky jejím zkušenostem jsem se tuto metodu naučil a stal se kvalifikovaným terapeutem EFT. 

EFT body - postava .png

Jak pracuje metoda EFT

Základním prvkem metody EFT je soustředění se na negativní vzpomínku nebo emoci, která má fyzický projev na těle. Při tomto soustředění terapeut vytváří frázi, která obsahuje negativní vzpomínku, emoci s fyzickým projevem. Následně se ťuká na určené body (zakončení meridiánů) v několika opakováních. Po každém opakování dochází ke kontrole zbývajícího emočního napětí a fyzického projevu.   

Výhody metody EFT
Mezi hlavní výhody metody EFT patří její široké spektrum využití pro celou řadu obtíží, a to jak fyzických tak samozřejmě psychických. Mezi další nesporné výhody metody EFT patří bezbolestnost, rychlost účinku, nástup zlepšení projevů. Další zásadní výhodou metody EFT je fakt, že metoda EFT nezhoršuje již stávající zdravotní obtíže, tedy jak se říká "klient si neodnese víc než s čím přišel" ba naopak.   

Využití metody EFT 
Pomáhá při tělesných a psychických stavech jako jsou např. DEPRESE, ÚZKOSTI, POSTTRAUMATICKÉ STRESOVÉ PORUCHY, TRAUMA, STRES, ZÁVISLOSTI A FÓBIE, OPTIMALIZACE TĚLESNÉ VÁHY, VZTAHY DOMA I NA PRACOVIŠTI, SEBEVĚDOMÍ a mnoho dalších.
EFT pomáhá k odstranění extra odolných bloků, které "nechtějí odejít"